FAQ - časté dotazy

1. Bolí permanentní make-up?

2. Zůstane tetované obočí stejné po vyhojení?

3. Vydrží permanentní make-up navždy?

4. Uvidím tvar před tetováním?

5. Proč se chodí na permanentní make-up 2x po sobě?

6. Nahrazuje permanentní make-up líčení?

7. Má na permanentní make-up něco negativní vliv?

8. Je permanentní make-up nebezpečný?

9. Proč má někdo tetované obočí časem červené?

10. Proč se před tetováním nesmí káva ani alkohol?

11. Co se stane, když oloupu stroupky?

12. Proč na tetování působí negativně pot?

13. Proč není ideální tetování / PMU v létě?

14. Proč se nemůže donekončna obtahovat microblading?

15. Krvácí tetování / PMU?

16. Dá se tetování / PMU ostranit?

17. Jak dlouho bude trvat, než permanentní make-up přirozeně zmizí?

18. Proč se obočí netetuje černou?

 

ad 1. Bolí permanentní make-up?

Citlivost a bolestivost je závislá na úrovni prahu bolesti každého jedince. Nedá se tedy předem říct, koho to bude jak moc bolet. Zákrok je tlumen anestetiky v krémové nebo gelové podobě, které se v případě potřeby lokálně aplikují před i několikrát během procedury. Citlivější jedinci můžou přesto něco pocítit, jiní mohou procedůru snášet natolik dobře, že je může přemoct i spánek.

 

ad 2. Zůstane tetované obočí stejné po vyhojení?

Úplně stejné nezůstane. Kompletním vyhojením, které trvá 5 - 8 týdnů, dojde k zesvětlení a zjemnění. Sytost pigmentace po zákroku je dána tím, že je pigment v "otevřené kůži" (zanesen tetovacím strojkem dovnitř, čímž se naruší povrch kůže). Zhruba za 10 dní přes nové tetování přeroste nová kůže, která otevřený povrch tetování uzavře a kůži znovu zacelí (přirozený proces hojení poraněné kůže). Tím se na tetování "nadstaví" ještě barva kůže. Tetování tak získá světlejší a matnější vzhled. Následné hojení vnitřní tkáně kůže trvá minimálně další 4 týdny, kdy se zároveň pigment v kůži ustáluje. Během tohoto procesu se také část pigmentu vstřebá, něco se odloučí v prvních 10 dnech s tzv. lymfou (tekutina, která uzavírá ranky stroupky), takže finální barva vzniká z toho, co v kůži zbude (zaroste).

 

ad 3. Vydrží permanentní make-up navždy?

Nevydrží. Permanentní make-up postupně v kůži světlá. Je nutno vzít v potaz, že je nutno jej časem přetetovat. Délka výdrže pigmentace je u každého jiná a nedá se předem přesně odhadnout. Část tělo vstřebá, zesvětlení však způsobuje například také sluneční záření. V průměru by ale mělo být syté minimálně 1 rok.

 

ad 4. Uvidím tvar před tetováním?

Ano. Tvar by měl být předem řádně vyměřen a rozkreslen. Zákaznice by jej vždy měla nejdříve vidět a sama si ho schválit. Kůže se při tetování roztahuje, snadno se pak udělá chyba a obočí může být pak každé úplně jiné.

 

ad 5. Proč se chodí na permanentní make-up 2x po sobě?

První tetování bohužel nemusí zajistit 100% výsledek. Kůže je živý orgán, který má své proměnné pochody (neustálá obnova), a tudíž to není stejné jako kdyby se pigment zanesl do neživé hmoty. Po zanesení dovnitř kůže se musí dobře usadit - tedy co nejlépe v kůži zarůst. Během tohoto procesu se však hojí také kůže a tkáň sama, může tedy dojít k tomu, že se část pigmentu vyplaví z otevřené (zatím nezhojené) kůže, část se vstřebá, a tak můžou vzniknout výpadky pigmentu a nebo světlejší místa. Druhým tzv. opravným / korekčním tetováním se nedostatky "doladí", může se však také dál pracovat jak s tvarem, tak se sytostí namíchaného pigmentu v případě, že by došlo k příliš světlému vyhojení.

 

ad 6. Nahrazuje permanentní make-up líčení?

Ne. Permanentní make-up by nikdy neměl nahrazovat např. večerní líčení. Každý den přece nechceme vypadat jako když jdeme na párty a navíc ještě úplně stejně. Pokud chceme výrazné líčení, mělo by být spíše provedeno klasickými líčidly. Úkolem permanentního make-upu je přirozené zvýraznění obličejových partií (obočí, očních linek a rtů). Dříve se využívalo jako kosmetické tetování u žen, které například ze zdravotních důvodů přišly o chloupky v obočí.

 

ad 7. Má na permanentní make-up něco negativní vliv?

Jeden z nejvíce negativních vlivů je sluneční záření. UV paprsky působí negativně zejména v období hojení, kdy může dojít k barevným změnám nebo dokonce až ke kompletnímu vymizení barviva. V období hojení - tedy minimálně v následujících 5ti týdnech od aplikace - v žádném případě nedoporučuji dovolenou např. v Egyptě. Velmi silné UV dokáže pigment roztříštit, odbourat a přeměnit ho až na tyrkysový odstín z původní hnědé. Sluníčko na permanentní make-up působí i po vyhojení a může způsobovat předčasné zesvětlení a vymizení barviva. Z hlediska dlouhodobé péče tedy doporučuji přes horké letní měsíce používat ochranné krémy na opalování.

 

ad 8. Je permanentní make-up nebezpečný?

Stejně jako každý zákrok do těla, i permanentní make-up s sebou nese určité riziko. U PMU se jedná především o alergie, a to nejčastěji na některou složku pigmentu nebo anestezii. Naštěstí se vyskytují velmi zřídka a dá se jim částečně předejít tzv. testem tolerance, kdy se provede zvoleným odstínem tečka za ucho a nechá se několik týdnů působit. Na vyžádání je samozřejmě k dispozici složení jednotlivých odstínů.

 

ad 9. Proč má někdo tetované obočí časem červené?

Nejde o nic neobvyklého a paradoxně červená je pro nás PMU stylistky nejjednoduší odstín na přetetování. Jednotlivé odstíny se dělí na teplé, neutrální a studené. Teplých odstínů je dosaženo větším množstvím červené ve složení dané barvy. Pigment se časem postupně odbourává a poslední zůstává právě červená. Ideálně by se nemělo s přetetováním čekat až do doby, když už je obočí opravdu jen červené. Čas k přetetování nastává v momentě, kdy už barva začíná být více načervenalá. Na druhou stranu je přetetování tím snazší, čím je tetování světlejší. I po vypigmentování, jak se proces přeměny odstínu nazývá, ještě dlouho zůstává tvar, který se dá nadále využívat jako "mustr" a jen jednoduše dokreslovat běžnými líčidly. Do přetetování zákaznice nenutím - nechávám to vždy na nich samotných s tím, že když už nejsou spokojené, je načase si domluvit obtáhnutí a je jedno, jestli  je to za rok na za 3.

 

ad 10. Proč se před tetováním nesmí káva ani alkohol?

Obojí ředí krev, což může způsobovat krvácení. To je nežádoucí, protože se tak vyplavuje právě vložený pigment, čímž je pak celé tetování ztíženo a může to mít neblahý vliv na vyhojení (světlejší místa, výpadky barvy).

 

ad 11. Co se stane, když oloupu stroupky?

Pigment se do kůže ukládá tetovacím strojkem, čímž dojde k narušení povrchu. Aby došlo k co nejlepšímu výsledku, je nutné projít co nejlepší fází hojení. Kůže se po tetování hojí velice podobně jako jakékoliv jiné zranění. Stroupky jsou přirozeným projevem hojení. Pokud se řízneme nožem do prstu a stroupek oloupeme dřív než by sám přirozeně odpadl, co se stane? Vznikne nám jizvička. U tetování může navíc s odlouplým stroupkem odejít i barva a vznikne světlé místo bez pigmentace.

 

ad 12. Proč na tetování působí negativně pot?

V době hojení - ideálně 14 dní po aplikaci - se nedoporučuje provádět žádné sporty ani jiné aktivity, které by zvyšovaly tvorbu potu. Je to z toho důvodu, že pigment se vkládá do kůže zvenčí - tedy ze vnějšku dovnitř. Tím se způsobí, že kůže je pak několik dní otevřená. Pot vychází naopak - z kůže ven. Tím může dojít k doslovnému výplachu pigmentu z kůže. Proto nedoporučuji žádné aktivity, které by podporovaly vypuzení barvy z kůže - sporty, sauny, bohužel ani nasednutí do rozpáleného auta v letních měsících není ideální, proto radím tetování provádět raději do léta nebo pak po něm.

 

ad 13. Proč není ideální tetování / PMU v létě?

Jak je již popsáno výše - negativní vliv slunečního záření a velmi nežádoucí potivost. V letních měsících tetováním navíc vzniká omezení koupání v bazénech. Prudké sluníčko + vysoká teplota + koupání v chloru = velmi nevhodná kombinace pro ideální hojení = špatný výsledek.

 

ad 14. Proč se nemůže donekončna obtahovat microblading?

U microbladingu nám jde hlavně o vzhled jednotlivých chloupků, aby obočí vypadalo co nejpřirozeněji. Toho dosáhneme tím, že budeme při obnově barviva obtahovat ideálně vždy ty stejné čárky/vlásky. Protože se microblading provádí miniaturní čepelkou - nožíčkem, obtahování stejných linií více než 2 - 3x může způsobit poškození kůže, které se projeví jemnými jizvičkami. Pokud chce zákaznice stále pokračovat ve vláskované metodě, doporučuji pak už obtažení provádět strojkem, který je šetrnější.

 

ad 15. Krvácí tetování / PMU?

Ke krvácení dochází zřídka, a to hlavně u zákaznic, které užívají léky na ředění krve. Ty jsou silnější a slabší, avšak jejich vliv na kvalitu kůže může být výrazný. Pigmentace se provést většinou může, ale ideálně by se léky měly alespoň na týden před tetováním vysadit (samozřejmě po konzultaci s ošetřujícím lékařem). Výsledek může být hezký, ale bohužel se nedá předem určit, protože kůže může vlivem těchto léků reagovat všelijak. Sklon ke krvácivosti může mít také velmi citlivá pleť, nebo hodně suchá starší kůže. Aby jsme předešli krvácení s větší jistotou, nedoporučuji před tetováním pít kávu ani alkohol.

 

ad 16. Dá se tetování / PMU ostranit?

Ano dá, úspěch odstranění však závisí na několika faktorech: stáří, hloubka, kvalita kůže. Šetrnější metodou jsou kyselinky v nízké koncentraci, které působí jako magnet - pigment na sebe navážou a tím barvu vytáhnou ven z kůže. Tato metoda se může opakovat vícekrát. Další variantou je laser, který se také dá opakovat. Může dojít k úplnému odstranění nebo alespoň k dostatečnému zesvětlení, kdy se pak kůže dá znovu tetovat.

 

ad 17. Jak dlouho bude trvat, než permanentní make-up přirozeně zmizí?

Přirozené vymizení barviva je velmi individuální a nedá se přesně určit. Rychleji však vymizí u mastné pleti. Tam může dojít k úplnému odbourání, kdy v kůži nezůstane žádná barva. Pokud byl navíc použit světlejší odstín, může být barva během dvou let zcela pryč. Déle se odbourává tmavý odstín. Naopak u suché pleti bude pigment v kůži poměrně dlouho. Vypigmentuje, ale nádech tam může zůstat i 8 a více let. Dlouhodoběji se odbourává barva z očních linek. To je dáno jednak tím, že kolem očí je tenčí kůže, a pak taky tím, že linky se tetují černou barvou.

 

ad 18. Proč se obočí netetuje černou?

Čistě černá barva není pro obočí vhodná, protože většinou již po vyhojení chytá nádech do zeleno-modra stejně jako tetování na těle. Navíc je velmi těžké takový odstín pak přetetováváním modifikovat do hnědi. Většinou je nejdříve nutné provést pár odstranění, aby staré tetování dostatečně zesvětlalo a mohlo se překrýt novou vrstvou ideální hnědi.

Máte nějaký další dotaz?